Banatul in fruntea scolilor (galerie foto)

Azi s-a disputat finala turneului scolilor de la Cupa Hagi Danone. In ultimul act s-au aflat faa in fata LPS Banatul Timisoara si Liceul Nicolae Rotaru din Bucuresti. Primii au reusit sa se impuna la capatul unui meci palpitant care s-a incheiat cu lovituri de departajare.

Timpul regulamentar de joc nu a fost suficient pentru a se stabili castigatoarea. Bucurestenii au reusit sa deschida scorul in minutul 7 prin Dobre, dar LPS Banatul a revenit pe tabela gratie reusitei din minutul 30 a lui Popan. S-a incheiat 1-1 si astfel s-a trecut la lovituri de departajare.

Dupa seria de cinci suturi egalitatea a persistat, 4-4, fiecare din echipe ratand cate o lovitura de pedeapsa. Urmatoarele suturi au fost decisive, Banatul a inscris dupa ce Liceul Nicolae Rotaru a ratat si astfel a castigat finala. Totodata, banatenii si-au castigat si locul in finala de marti, atunci cand vor juca cu trofeulcompetitiei pe masa.