Clijters, „desfintata” de Petrova

Una din cele mai mari surprize la actuala editie a Australian Open, s-a inregistrat in turul 3, surpriza constand in scorul inregistrat si nu in rezultatul meciului. Kim Clijsters (favorita 15) a fost zdrobita in mod incredibil de Nadia Petrova (19), scor 0-6, 1-6. Belgianca, revenita in circuitul profesionist, anul trecut, cand a castigat turneul de la US Open, a fost de nerecunoscut in partida cu Petrova, gresind foarte multe mingi simple.

In acelasi tur, o alta belgianca revenita in tenis in acest sezon, Justine Henin, a avut probleme in fata rusoaicei Alisa Kleybanova. Belgianca, la primul ei Mare Slem dupa 20 de luni de la retragere, a pierdut primul set, dar a egalat cu un break crucial la 2-3 si a castigat dupa doua ore si 21 de minute de joc, scorul final al partidei fiind 3-6, 6-4, 6-2.