Pregatiti!?!

Fotbal/Echipa nationala
Echipa nationala a invins Muntenegru cu 4-0 si pare pregatita sa faca o figura frumoasa la Euro
Paradoxal, repriza secunda a fost cea care a facut diferenta, rezervele evoluand mai dezinvolt decat titularii

Cristian BANCIU

O singura partida amicala i-a fost necesara lui Victor Piturca pentru a vedea in ce masura jucatorii lui pot face sau nu o figura frumoasa la Euro. Scorul, 4-0, reliefeaza o Nationala a Romaniei pe val. Problema este ca tricolorii au intalnit un adversar mult prea slab pentru a ne face o imagine asupra adevaratei fete a echipei lui Piti. Selectionerul a trimis in teren un prim 11 aproape ideal, si probabil acesta va fi si cel care va juca impotriva Frantei. Muntenegru nu a surprins prin nimic, singurul care a fost in stare sa puna in pericol poarta lui Lobont fiind Vucinic. Acesta a fost si la originea faultului care l-a determinat pe Tudor sa acorde un 11 metri pentru oaspeti in chiar primul minut de joc. Lobont a respins si meciul continua de la 0-0. Mutu a fost cel care a reusit sa anime putinii oameni aflati in tribunele stadionului „Steaua”. Acesta a marcat primul gol al meciului cu o executie superba, din afara careului de 16 metri. Au urmat mai multe ocazii ale romanilor, presarate cu incursiuni ale aceluiasi Vucinic, incursiuni care i-au dat de gandit lui Piturca, acesta declarand, la finalul jocului, ca la Euro, astfel de greseli in aparare trebuie evitate cu orice pret. Repriza secunda, selectionerul a mers pe principiul toata lumea la joaca, toti jucatorii de rezerva fiind introdusi in teren. Cel care si-a facut cel mai bine datoria a fost Dica. Acesta a punctat de doua ori si a facut-o chiar intr-un mod extrem de spectaculos. Daca Goian, fundasul golgeter, a lipsit, un altul s-a gasit sa marcheze, astfel incat si defensiva sa isi aduca aportul pe tabela de marcaj. Ghionea a punctat la patru minute dupa pauza, ridicand scorul la 2-0. Paradoxal, dupa pauza, echipa Romaniei, intesata de rezerve, parca si-a facut treaba mai bine decat la inceput. Nu este mai putin adevarat ca si oaspeti au facut destule modificari, angrenajul suferind serios. Dincolo de aceste aspecte, Nationala Romaniei s-a aratat destul de pregatita sa participe la un turneu final la care nu a mai fost prezenta de opt ani. Exista, insa, o problema. Jocul din prima repriza, atunci cand au evoluat titularii, a fost slab. Singura explicatie ar fi ca, dupa sirul lung de ghinioane, tricolorii au evitat sa se mai aventureze intr-un joc dur de teama accidentarilor. Deja lotul este destul de „subtire”, daca tinem cont ca multi dintre tricolori au probleme care se pot agrava in orice moment. Poate rezultatul de sambata seara nu este asa de important, dar a fost un boom de moral pentru tricolori. Acestia sunt din ce in ce mai increzatori in fortele lor si se asteapta sa faca o figura frumoasa la Euro. Sperante sunt, mai ales daca ne uitam si la Franta, echipa pe care Mutu si compania o vor intalni in primul meci. Cocosii nu au reusit decat un egal in fata Paraguayului, la Toulouse, si nu au lasat deloc o impresie prea buna.