Simona Halep a pierdut finala turneului de la Roma

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul patru mondial, a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina cu 4-6, 7-5, 6-1, duminică, în finala turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.775.745 dolari.

Constănțeanca a dominat primul set și a părut că se va impune lejer datorită unui joc agresiv și precis, însă la scorul de 5-2 a suferit o accidentare la glezna dreaptă și a scăzut ritmul, oferindu-i adversarei șansa de a reintra în meci.

Și Svitolina a acuzat probleme medicale în setul secund, la scorul de 3-3, ea rezistând însă mai bine până la final, pentru a câștiga trofeul pus în joc.

A fost a doua finală consecutivă în care a evoluat Halep, aflată în mare formă, iar dacă accidentarea sa nu se dovedește una serioasă, Simona poate fi considerată una dintre favoritele la câștigarea turneului de la Roland Garros, care începe pe 28 mai.