Cinci medalii constănţene la Naţionalele Universitare

Prima sesiune de concurs din cadrul Campionatului Naţional Universitar de atletism, care a avut loc la Bacău, s-a dovedit una productivă pentru sportivii care au reprezentat Universitatea „Ovidius“ şi Academia Navală, doi dintre ei reuşind să-şi adjudece titlul naţional. Astfel, în competiţia de triplusalt feminin, Andreea Simona Lefcenco şi-a dominat clar adversarele şi s-a impus cu o performanţă bună, 13,02 metri, iar în aceeaşi probă, dar la masculin, Cristi Nicuşor Boboc a sărit 15,51 metri, din a doua încercare reuşită, câştigând bătălia pentru aur cu un alt universitar constănţean, Alexandru George Baciu (15,20 metri). Podiumul constănţean a fost completat de Cristian Constantin, debutant la acest nivel, după ce a „scăpat“ de liceu în vara lui 2015, care a sărit 14,63 metri. Tot cu medalie se întoarce de la Bacău Ionuţ Cristian Manea, al doilea la săritura în înălţime, care a pierdut aurul pentru patru centimetri.

În acelaşi concurs, Ionuţ Grecu a fost al 7-lea la 60 de metri sprint, Iulian Ganciu, al 4-lea la 1.500 de metri şi la 400 de metri sprint, iar Cătălin Jitcovici, al 10-lea la 1.500 de metri.